4 typy osobowości cztery różne podejścia do życia i biznesu. Metodologia naszej pracy oraz korzyści z Coachingu z nami
Jak wykorzystuję typologię osobowości w naszej wspólnej pracy?
Naszym celem jest każdorazowe zaszczepienie u Państwa chęci do testowania nowych doświadczeń zbudowanie wzorca i wypróbowanie zupełnie nowego myślenia w swojej codzienności. Nie tylko w pracy, ale i w swoim życiu prywatnym czy posiadanym biznesie.
Dzięki naszemu doświadczeniu oraz naszym umiejętnościom wycisnęliśmy najwięcej praktycznych wskazówek do rozpoznania i zrozumienia nas samych oraz innych ludzi.
Kiedy zrozumiemy różnice między nami, nie będziemy tracić czasu na wpływanie na kogoś, a skłonimy się do zaakceptowania jego odmiennego stylu i funkcjonowania.
Wierzymy w to, że jeśli wiemy kim jesteśmy i rozumiemy zachowania swoje oraz innych możemy budować trwałe relacje z innymi ludźmi oraz z naszymi klientami.
Kluczem dobrze przygotowanego procesu coachingu, mentoringu lub warsztatu, jest dokładne zbadanie Państwa potrzeb, możliwości oraz ustaleniu efektywnego procesu zmiany dla Państwa lub całych przedsiębiorstw i organizacji.

Coaching ze mną to wsparcie w Twoim rozwoju życiowym i zawodowym
-
Coaching wzmacnia motywację tworzenie własnych rozwiązań mobilizuje autora pomysłu do wdrożenia zmiany, inaczej, kiedy musimy zrobić coś, co ktoś wymyślił i nam nakazuje wykonanie.
-
Coaching kształtuje odpowiedzialność w coachingu z definicji klient bierze na siebie odpowiedzialność za wykonanie swojego planu; coach nie ocenia, nie nakazuje, nie wyciąga konsekwencji.
-
Coaching rozwija umiejętności efektywnego działania pracując z daną osobą lub zespołem, przekazujemy kompetencje potrzebne do samooceny i autoanalizy własnego działania pod kątem skuteczności i efektywności („instalujemy” wewnętrznego coacha).
-
Coaching rozwija samoświadomość pod kątem chociażby własnych możliwości, mocnych stron czy obszarów słabszych, na których nadmierna koncentracja nie przyniesie pożądanych efektów.
-
Coaching rozwija umiejętności społeczne, poprzez m.in. uświadomienie sobie wpływu własnego zachowania na innych ludzi, dzięki czemu dana osoba może w sposób świadomy zmieniać się i budować bardziej satysfakcjonujące i konstruktywne relacje z otoczeniem.
Korzyści coachingu oraz dopasowania metod i narzędzi do Twoich potrzeb
-
zdecydowanie większa skuteczność w działaniu - skuteczne wyznaczanie celów
-
trwałość w zwiększeniu osobistej efektywności - nabywanie pozytywnych nawyków
-
umiejętność stawiania sobie pytań, także i tych trudnych - kim jestem i co chce osiągnąć?
-
pełna jasność w zakresie własnych celów i określenia wartości - metodologia SMART
-
pozbycie się barier przed bardziej efektywnym uczeniem się - Metoda Kobla
-
samodzielne dochodzenie do rozwiązań różnych problemów - Kreatywne myślenie
-
zwiększenie równowagi i jakości życia - Life coaching
-
większa kreatywność - Praktyczne Design Thinking
-
zwiększenie elastyczności działania - Problemy zamienisz na wyzwania
-
stawanie się wzorem dla innych - Wiara w Swoje możliwości
-
rozwijanie własnych zdolności - Rozwój osobisty dopasowany do Twoich talentów odkrytych dzięki badaniu Gallupa
-
wykorzystywanie rozwiniętych zdolności w sytuacjach kryzysowych - Zarzadzanie sytuacjami kryzysowymi w życiu i biznesie
-
uświadomienie sobie potrzeby nieustannych zmian, czyli bycia w procesie - Zarzadzanie zmiana w życiu i biznesie
-
dążenie do doskonałości - Metodologia KAIZEN
-
wyzwolenie w sobie umiejętności refleksji - Zrozumienie Swoich niedoskonałości to rozwój osobisty na poważnie
-
zdobycie umiejętności niepoddawania się porażkom - porażki zamienisz na wyzwania do zdobycia i osiągnięcia
-
doskonalenie kompetencji - Rozwój osobisty w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby
-
uwierzenie we własne możliwości - Wiara w siebie to krok do Pewności siebie
-
zdobycie mistrzostwa w tych obszarach, które są zgodne z naturalnymi predyspozycjami - Odkrycie mocnych stron da Nam szanse na ich rozwój aż do doskonałości
-
podejmowanie tych działań, w których jest się dobrym - Zarzadzanie czasem Swoim i innych i delegowanie prowadzi do efektywności daleko ponadprzeciętnej
Doświadczanie i praktyka - nie tylko teoria.
Jak zbadam Państwa potrzeby?
Nasze sesje, kursy i procesy długofalowe z powodzeniem nazywać możemy Warsztatami przez duże W, skupiamy się głównie na metodach poznawczych: sprawdzamy, testujemy, odczuwamy. Głęboko wierzymy, że to właśnie przez doświadczenia najlepiej przyswajamy nową wiedzę i nabywamy umiejętności.
Na bazie potwierdzonych badań(osobowości, talentów, kompetencji itp.) i wniosków będących filarami samopoznania stworzyliśmy metody i techniki, które w praktyczny sposób pozwolą na rozpoznanie Państwa naturalnego sposobu funkcjonowania oraz rozwiną podejścia do innych osób wokół nas.
Czy stosujmy nowoczesne narzędzia wspierające proces coachingu?
Proponujemy skuteczne i nowatorskie podejście w pracy z coachem, aktywne słuchanie w każdym procesie coachingowym, najskuteczniejsze metody oraz narzędzia, pracy wspomagające efektywność w codziennym trudnym i skomplikowanym świecie ciągłych wyborów i zmian.
Najważniejsze narzędzia coachingowe
Choć wiedza i doświadczenie coacha to podstawa, budowanie nowej jakości nie może obyć się bez narzędzi. Każde z nich można stosujemy na nieco innym etapie - od wstępnego określenia zasobów klienta, po planowanie jego dalszych kroków rozwojowych. Na które min. narzędzia przez nas stosowane warto zwrócić uwagę?
SMART Goals (Cele SMART)
Popularna technika SMART jest skutecznym narzędziem do ustalania celów rozwojowych. Pozwala sformułować cele, które są konkretnie sprecyzowane, mierzalne, osiągalne, realistyczne i czasowo określone. Ta technika jest szczególnie przydatna na początku procesu coachingowego, aby jasno określić, co pracownik chce osiągnąć, ale jednocześnie, aby cele te były osadzone w rzeczywistości. Każdy z pięciu punktów metody SMART nakazuje zadawanie pytań, które są istotnym uszczegółowieniem celu coachingu.
GROW Model
GROW to skrót od Goal (cel), Reality (rzeczywistość), Options (opcje, możliwości) i Will (wola/kolejne kroki). Model GROW to struktura, która pomaga eksplorować swoje cele, zrozumieć obecny stan, jak również wspiera w identyfikowaniu swoich opcji i opracowywaniu planu działania. Jest to wszechstronne narzędzie coachingowe, stworzone przez Sir Johna Whitmore’a, które można stosować na różnych etapach procesu.
Pytania otwarte i rozmowy coachingowe
Jak już wspomnieliśmy, proces coachingowy opiera się na interakcji między coachem a coachee. Z tego względu osoba ta musi mieć takie kompetencje jak aktywne słuchanie, czy umiejętne zadawanie pytań. Rozmowa coachingowa ma za zadanie prowokować myślenie, rozwijać świadomość i generować nowe perspektywy. Pytania otwarte zaczynają się od „Co?”, „Jak?”, „Dlaczego?” itp., a ich celem jest zachęcenie klienta do głębszej refleksji i odkrywania własnych odpowiedzi. To ważne, aby coach nie dawał własnych propozycji i rozwiązań – ma je odszukać coachee.
W ten sposób osoba w procesie może sięgnąć do własnych zasobów, co nie tylko jest wartością samą w sobie, ale buduje także pewność siebie, a także większą odpowiedzialność za codzienne działania i rozwiązywanie problemów oraz wyzwań.
Feedback 360 stopni
Feedback 360 stopni natomiast to narzędzie do oceniania kompetencji danego pracownika zarówno przez współpracowników, jak i przez niego samego. Wykonywane przez internet jest poufne i bezpieczne, a co równie istotne, pozwala szybko odkryć obszary, które mogą być objęte coachingiem.
To sposób na udzielanie informacji zwrotnej o dużej wartości merytorycznej. Feedback 360 stopni pozwala innym na zebranie myśli i wnikliwą ocenę pracownika w takich obszarach jak umiejętność działania pod presją czy zdolności szybkiego podejmowania decyzji. Ponadto ankietowani mogą wziąć pod uwagę zdolność kontrolowania emocji, empatię czy umiejętność pracy w grupie, czy nadawania zadaniom odpowiedniego priorytetu.
Narzędzie coachingowe tego typu pozwala na uzyskanie bardzo szerokiej perspektywy, pomocnej w realizacji celu, który został wcześniej określony. Określenie braków pozwoli na lepsze planowanie rozwoju. Co ważne, Feedback 360 stopni pozwala otrzymać opinie i ocenę, których nie da się w żaden inny sposób otrzymać. Jak wspomnieliśmy, celem coachingu jest rozwój i doskonalenie, co jednak nie jest możliwe bez zebrania zewnętrznych opinii. Te mogą być niekiedy ze sobą sprzeczne, ale warto wziąć je pod uwagę jako inspirację do całego procesu.
Extended DISC®, czyli odkrywanie naturalnego potencjału
Innym narzędziem pomocnym w coachingu jest Extended DISC®. To badanie pomaga zrozumieć sposób, w jaki zachowuje się człowiek. Może być więc wstępem, który daje informacje nie tylko w obszarach zachowania, ale także motywacji i stresu. Warto pamiętać, iż Extended DISC® nie sprawdza wiedzy branżowej i nie weryfikuje inteligencji. Nie jest również testem psychologicznym, ale badaniem stylów zachowań i naturalnych predyspozycji. Extended DISC® opiera się na 4 podstawowych stylach zachowań, którymi są:
-
D, czyli styl Dominujący (inicjatywa, wymagania, rywalizacja, dominacja).
-
I, czyli styl Towarzyski (otwartość i optymizm, zorientowanie na ludzi i inspirowanie ich pomysłami, trudność z udzielaniem negatywnego feedbacku).
-
S, czyli styl Wspierający (ostrożność, cierpliwość i skromność).
-
C, czyli styl Dokładny (minimalizm, przestrzeganie zasad, dokładność, postępowanie zgodnie z zasadami).
Extended DISC® jest łatwy w zastosowaniu, a wypełnienie kwestionariusza przez coachee trwa zaledwie 10 minut. Rezultatem badania jest szczegółowy raport na temat naturalnych i adaptowanych zachowań, który pomaga osobie badanej uświadomić własne style działania, reakcje, czynniki motywujące, komfortowe zadania i wiele innych informacji przydatnych zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. To potężne narzędzie w coachingu, które ułatwia interakcję między coachem a coachee oraz przyspiesza osiąganie pożądanych efektów.
Dzięki coachingowi pojawiają się korzyści wynikające z procesów dla osób indywidualnych i organizacji
-
coaching życiowy - wzmocnienie dobrostanu psychicznego oraz ogólny rozwój wiary w siebie i swoje możliwości
-
coaching asertywności - pomożemy Ci odzyskać lub zbudować pewność siebie. Wykwalifikowany coach popracuje z Tobą na spotkaniach indywidualnych, dobierając odpowiednie techniki budowania pewności siebie
-
coaching wypalenia zawodowego - dyskusja, ćwiczenia, refleksja, analiza studiów przypadku, przedstawianie propozycji możliwych rozwiązań
-
coaching kariery - Udział w sesjach coachingowych wspomaga zarówno w rozwoju czy planowaniu zmiany, jak i w mierzeniu się z wyzwaniami codziennego życia zawodowego.
-
coaching motywacyjny - podnosi efektywność poszczególnych pracowników, zwiększa ich zaangażowanie i motywację
-
coaching grupowy - usprawnia pracę zespołową i zmniejsza rotację pracowników
-
coaching menadżerski - wzmacnia organizację poprzez rozwój jej kluczowych pracowników: menedżerów i liderów
-
coaching biznesowy - prowadzi do ograniczenia kosztów przeznaczanych na treningi czy szkolenia
-
coaching zespołowy - zwiększa świadomość celów i wartości firmy wśród pracowników.
Coaching sprawdza się z osobami lub firmami otwartymi na zmiany i chcącymi sięgać po to co obecnie wydaje się nieosiągalne.