Czy każdy może się rozwijać? Rozwój Osobisty wybór czy konieczność sukcesu osobistego? Skuteczne sposoby rozwoju osobistego
Rozwój osobisty - Czym jest Rozwój Osobisty - Rozwój intelektualny a Rozwój Osobisty
Rozwój osobisty jest ważnym elementem osiągania sukcesów i bycia szczęśliwym. Nie każdy, kto się rozwijał, osiągnął sukces, ale wszyscy, którzy osiągnęli sukces, rozwijali się i wykonali ogromną pracę nad sobą. Rozwój osobisty to z jednej strony mój sposób na życie, ale równocześnie moja pasja i pomysł na życie. Skąd się wzięło to zamiłowanie i pasja do rozwoju? Co mi daje rozwój osobisty i co Ty dzięki niemu możesz zyskać? Dlaczego nie możesz sobie pozwolić na brak rozwoju i potrzebujesz pracować nad sobą? Jak znajduję na niego czas, pomimo bogatego w różne aktywności życia i prowadzenia dwóch firm? W końcu, jak Ty możesz znaleźć swój pomysł na życie i sposób na życie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Spis treści
-
Rozwój osobisty - wybór czy konieczność?
-
Czym jest rozwój osobisty?
-
Rodzaje rozwoju osobistego
-
Rozwój kompetencji
-
Rozwój umiejętności
-
Jak skutecznie nabyć nowe umiejętności?
-
Rozwój intelektualny
-
Coaching jako wsparcie w rozwoju osobistym
-
Coach jako moderator rozwoju osobistego
-
Oczekiwania od procesu rozwoju osobistego z coachem
-
Czy rozwój osobisty jest dla każdego?
-
Czy rozwój osobisty wspiera nasze życie i karierę?
-
Rozwój osobisty oznacza zmianę
-
Wytrwałość i efektywność we wprowadzaniu zmian związanych z rozwojem osobistym
-
Po co chcesz się rozwijać?
-
Jakie są korzyści z wprowadzenia procesu rozwoju osobistego w swoim życiu?
-
Obszary możliwego Rozwoju Osobistego
-
Emocje wyrażające potrzebę Rozwoju Osobistego
-
Rozwój Osobisty jako sposób na życie
-
Jak znaleźć czas na Rozwój Osobisty
Rozwój Osobisty – Rozwój zawodowy
Jest takie powiedzenie, że kto się nie rozwija, ten się cofa. Albo dosadniej: kto się nie rozwija, ten się zwija. Dotyczy ono zarówno życia prywatnego, pracy zawodowej, jak i prowadzenia biznesu.
Firmy, które się nie rozwijają, są wypierane przez konkurencję i wypadają z rynku. Osoby, które nie inwestują w rozwój osobisty i nie pracują nad sobą, zarabiają najmniej, są pomijane w awansach, dostają gorsze zadania i ostatecznie tracą pracę. W życiu prywatnym, jeśli Twoja partnerka (Twój partner) pracuje nad sobą i się rozwija, a Ty stoisz w miejscu, to z czasem jesteś dla niej coraz mniej atrakcyjny, oddalacie się od siebie, coraz trudniej Wam się dogadać i coraz gorzej radzisz sobie w tej relacji. Nie muszę Ci mówić, co dzieje się dalej?
Większość z nas kończy rozwój osobisty w wieku 25 lat, a ci, którzy nie studiowali, jeszcze wcześniej. Osiadamy na laurach i wydaje nam się, że pod względem intelektualnym osiągnęliśmy już wszystko i wiemy wszystko. Tymczasem wielu z nas, nie opuściło jeszcze kołyski. Miarą ambicji wielu osób jest skończyć studia, dobrze się bawić i osiągnąć względną stabilizację.
Co bardziej roszczeniowi oczekują, że za ich byt w dorosłym życiu nadal będą odpowiadać rodzice, liczą na szybkie wzbogacenie się, niewielkim nakładem pracy, albo oczekują, że Państwo lub pracodawca wszystko im zapewni. Nawet nie próbują pracować nad sobą i szukać swojego pomysłu na życie.
Czym jest rozwój osobisty? Czy masz Swój plan rozwoju?
Najbardziej treściwa definicja rozwoju osobistego odnosi się do określonego rozumienia osoby człowieka. Według tej perspektywy „nie zależymy od tego, co posiadamy, lecz od tego, kim jesteśmy”.
Można wyróżnić pięć głównych rodzajów rozwoju osobistego:
-
Rozwój konkretnych kompetencji praktycznych: na przykład nauka programowania
-
Rozwój umiejętności, które mają wartość samą w sobie, ale ponadto mogą też służyć celom praktycznym, a nawet finansowym: na przykład nauka języków obcych
-
Rozwój umiejętności artystycznych: na przykład nauka śpiewu, pisania, malowania
-
Rozwój intelektualny i duchowy: nie należy go mylić z różnego rodzaju formami intelektualnego szalbierstwa. Mówimy w tym punkcie o nabywaniu erudycji humanistycznej, prawdziwym poszerzaniu horyzontów myślowych, a więc, jak w pewnym miejscu pisał Stanisław Vincenz, „rozwoju sił duchowych człowieka”. Nie należy też identyfikować tej formy samorozwoju z tematyką religijną, ani tym bardziej z żadnymi odmianami pseudo-mistyki
-
Rozwój psychologiczny: na przykład trening asertywności, globalna praca nad rozwojem osobowym, praca nad emocjami
Rozwój osobisty może mieć wiele form. Idealną sytuacją byłoby połączenie wszystkich wymienionych powyżej wymiarów. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czym więc kierować się przy wyborze kierunku naszego samorozwoju? Warto przede wszystkim starannie przeanalizować własne potrzeby:
Rozwój Osobisty - Czego oczekujemy?
Rozwój Osobisty - Czego pragniemy?
Rozwój Osobisty - Czego naprawdę chcemy się dowiedzieć?
Rozwój Osobisty - Co najbardziej nam dolega?
Rola mentora w wartościowym samorozwoju
Każdy z nas jest inny. Niektórzy nie chcą wychodzić poza sferę rozwoju czysto praktycznego, i należy to uszanować. Dla innej osoby priorytetem może być praca nad emocjami. Jeszcze ktoś inny cierpi na poczucie pustki egzystencjalnej i nie jest w stanie rozpoznać sensu własnego istnienia w świecie. To ostatnie łatwo pomylić z depresją. Sprzyjają temu współczesne tendencje, które często medykalizują wszelkie możliwe stany wewnętrzne, jakich doświadcza człowiek. Praca z coachem oraz coaching są w stanie zaoferować nam rzeczywiste i wartościowe wsparcie. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać o różnorodności metod i narzędzi rozwoju osobistego. Rozwój osobisty jest jak podróż z biletem w jedną stronę. Nie wiemy, dokąd nas zaprowadzi i kiedy będzie jej koniec. Przed wyruszeniem w drogę warto zadać sobie kilka podstawowych pytań.
Rozwój Osobisty - Czy jestem gotowy/a na zmianę?
Rozwój Osobisty - Po co chcę się rozwijać?
Rozwój Osobisty - Czy będę umieć podnieść się po ewentualnej porażce?
Czy każdy może się rozwijać?
Rozwój osobisty może być nieintencjonalny bądź intencjonalny. W pierwszym przypadku jest on naturalnym procesem, w którym uczestniczymy od dziecka. Każdego dnia zdobywamy nowe doświadczenia i choć możemy tego nie dostrzegać, one nas rozwijają i kształtują naszą osobowość. Rozwój nieintencjonalny porównywany jest często do łąki, która rośnie w sposób naturalny, bez ingerencji z zewnątrz. Z kolei rozwój intencjonalny zaczyna się wtedy, gdy podejmujemy decyzję, że chcemy nasze życie ukierunkować, nadać mu sens, dążyć do obranego celu. Może być to zarówno rozwój konkretnych umiejętności (np. zarządzanie czasem, wyznaczanie i realizacja celów), jak i praca nad sobą w kilku obszarach. Taka, która bazuje na wartościach i poszukiwaniu autentycznego „ja” oraz której celem jest pełna integracja wewnętrzna. Tu motywację stanowi nie tylko chęć poszerzenia doświadczenia życiowego, lecz także pragnienie, by bardziej świadomie przeżywać rzeczywistość.
Rozwój osobisty – czy to w ogóle działa?
Rozwój osobisty? To nie dla mnie! Przecież „to” w ogóle nie działa! – wiele osób, które zaczyna pracę nad sobą, szybko ją porzuca.
Inni zaś konsekwentnie realizują wyznaczone cele. Skąd ta różnica postaw?
Wyjaśnienia poszukajmy w pracy badawczej psycholożki Carol S. Dweck, profesorki na Uniwersytecie Stanforda. Psycholożka przez ponad 40 lat badała mechanizmy psychologiczne, które jednych uczniów skłaniają do podejmowania wyzwań, podczas gdy inni, mimo podobnego poziomu inteligencji, ich unikają. Wyniki badań pokazały, że uczniowie dwojako interpretowali inteligencję. Wśród uczniów unikających wyzwań panowało przeświadczenie, że jest ona wrodzoną, niezmienną cechą, której nie sposób kontrolować. Druga grupa uczniów – gotowa mierzyć się z trudnościami – uważała, że inteligencja jest cechą plastyczną, którą dzięki wysiłkowi i edukacji można rozwijać. Podobne ukryte przekonania, jak określa je prof. Dweck, mogą funkcjonować w obszarze rozwoju osobistego. Jeśli jesteśmy przekonani, że nasz życie determinują geny czy dzieciństwo i że niewiele w tym miejsca na pracę własną, to są duże szanse, że przygoda z rozwojem osobistym szybko się skończy. Warto więc przyjrzeć się swoim osobistym przekonaniom – czy nie będą one ograniczające.
Co jest dla mnie ważne podczas rozwoju osobistego?
Rozwój osobisty oznacza zmianę. Czyli proces. Trudny, wymagający, po zakończeniu którego możemy stać się innymi osobami. Na początku pracy rozwojowej warto zadać sobie pytanie, jakimi wartościami kierujemy się w życiu. Jeśli żyjemy zgodnie z własnymi wartościami – o czym świadczą nie deklaracje, lecz przede wszystkim działania – to budujemy swój pozytywny kapitał społeczny: wysoką samoocenę, zaufanie do siebie, samosterowność. Trudności w procesie rozwoju osobistego mogą się pojawiać, kiedy próbujemy realizować wartości, które są względem siebie konfliktowe – na przykład nie można jednocześnie chronić siebie i być otwartym zmianę.
Frustracja, zniechęcenie, wypalenie zawodowe często wynikają z tego, że nie angażujemy się w realizację wartości, które są dla nas rzeczywiście ważne. Pracę nad rozwojem osobistym należy więc zacząć od rewizji własnych wartości – którymi rzeczywiście chcemy się kierować, a które są nam narzucone z zewnątrz lub nieprzydatne w aktualnej sytuacji.
Czy potrafię zapewnić sobie wsparcie?
Proces rozwoju osobistego to nie tylko pozytywne emocje towarzyszące realizacji celów. To również liczne sytuacje, kiedy wysiłek nie przynosi efektów. Pojawiają się wówczas stres, frustracja, żal. Warto zawczasu zastanowić się, czy jesteśmy gotowi zmierzyć się z trudnymi emocjami i czy potrafimy poszukać w sobie wsparcia. Należy też pamiętać, że angażowanie się w jakąkolwiek aktywność – nieważne, czy osiągniemy w niej mistrzostwo, czy nie – buduje nasz kapitał społeczny. Dzięki niemu łatwiej radzić sobie z trudnościami i słabościami oraz podnosić się po porażce. Warto też mieć świadomość, że umysł nieustannie ulega zniekształceniom poznawczym To sprawia, że mamy skłonność m.in. do czarno-białej interpretacji rzeczywistości i wyolbrzymiania niepowodzeń. Stąd już tylko krok do zarzucenia pracy nad rozwojem osobistym.
Po co chcę się rozwijać?
To pytanie zasadnicze. Może się okazać, że rzucenie się w wir rozwoju osobistego będzie formą ucieczki od siebie i swoich problemów. Wówczas pojawi się problem zarysowany powyżej – zaczniemy realizować wartości, które nie są zakorzenione w tożsamości, lecz narzucone. To sytuacja niedopuszczalna, jeśli rozwój ma być tym, czym w istocie jest – zmianą.
Rozwój osobisty i korzyści z nim związane (poziom umysłowy)
Na tym poziomie ważne jest, co zyskujesz intelektualnie, dzięki temu, co robisz w ramach swojej pasji. Przy okazji pisania tego artykułu, uświadomiłem sobie, jak wiele korzyści odniosłem dzięki mojej pasji, jaką jest rozwój osobisty. Na tym właśnie polega jego magia – jesteś coraz lepszy w dziedzinach, w których się rozwijasz, wszędzie widzisz możliwości i z każdym niemal działaniem wzrasta Twoja samoświadomość.
Oto przykładowe korzyści Rozwoju Osobistego:
-
Wzrosło moje poczucie własnej skuteczności, poczucie własnej wartości i dystans do siebie. Poczucie Własnej Skuteczności – Absolutny Fundament Ludzi Sukcesu
-
Poprawiła się moja samoakceptacja i pewność siebie
-
Moja efektywność osobista wyniosła się na wyżyny.
-
Lepiej zarządzam swoim czasem i zadaniami. Efektywność Osobista - Zarządzanie Sobą w czasie
-
Mam więcej motywacji do działania (w zasadzie jest ona nieograniczona)
-
Nawiązuję lepsze relacje z innymi ludźmi i lepiej ich rozumiem
-
Moja komunikacja interpersonalna znacznie się poprawiła
-
Jestem bardziej asertywny, niż kiedyś
-
Lepiej radzę sobie ze stresem i mam w sobie więcej spokoju
-
Mam więcej szczęścia i równowagi w życiu (tzw. poczucie dobrostanu)
-
Łatwiej rozwiązuję problemy i wprowadzam zmiany w życiu i biznesie
Rozwój osobisty zatem to proces, który polega na ciągłym poznawaniu siebie, swoich mocnych i słabych stron oraz na rozwijaniu swoich umiejętności i kompetencji. Dotyczy on różnych sfer życia. Celem rozwoju osobistego może być chęć poprawy jakości życia, osiągnięcie równowagi emocjonalnej oraz osiągnięcie celów i marzeń.
Rozwój osobisty może obejmować różnorodne obszary:
-
rozwijanie umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych,
-
nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresem,
-
poszerzanie wiedzy i umiejętności zawodowych,
-
uczenie się nowych umiejętności, takich jak zarządzanie zmianą - wychodzenie ze strefy komfortu czy skuteczne tworzenie profesjonalnych biznes planów,
-
rozwijanie pasji i zainteresowań,
-
rozwijanie duchowości i wiary,
-
poprawa statusu społecznego
-
zmiana pracy
-
poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego
Rozwój osobisty to również poziom emocjonalny
To najgłębszy i najmniej uświadamiany poziom rozwoju. Często odczuwasz różne emocje jednak trudno Ci je nazwać, a tym bardziej powiązać z konkretnym działaniem. To jednak one „rządzą” Twoim życiem i to właśnie ich najmocniej pożądasz (w przypadku pozytywnych emocji) i najbardziej unikasz (w przypadku emocji negatywnych).
Przykładowe emocje – rozwój osobisty:
-
Miłość i szacunek do siebie. Nie chodzi tu o narcystyczną miłość, ale o taką, dzięki której przyjmuję siebie takim, jakim jestem (bezwarunkowo) i akceptuję swoje niedoskonałości.
-
Satysfakcja i zadowolenie z siebie. Zwłaszcza wtedy, kiedy rozwój osobisty prowadzi do konkretnych efektów.
-
Duma – kiedy osiągam coś, co było dla mnie ważne lub przekraczam swoje granice.
-
Poczucie spokoju – dzięki temu, że się rozwijam, mam przekonanie, że poradzę sobie w każdej sytuacji.
-
Spełnienie i szczęście – kiedy realizuję się w tym, co kocham.
-
Empatia i zrozumienie, które odczuwam dzięki wrażliwości, jaką w sobie rozwinąłem oraz dzięki rozumieniu, w jaki sposób działają i funkcjonują ludzie.
I to, co chyba najważniejsze – odczuwanie radości z procesu i cieszenie się każdym małym odkryciem na drodze rozwoju osobistego :)
Rozwój osobisty, jako sposób na życie
Jedną z cech wynikających z definicji pasji jest to, że wzbudza ona Twoje pożądanie i ciągnie Cię do niej, niczym do osoby, którą kochasz. Chcesz spędzać z nią każdą wolną chwilę i pragniesz jej coraz bardziej. Tak jest właśnie z moją pasją i może być z Twoją. Odkąd wszedłem na ścieżkę rozwoju osobistego, przenika on niemal każdy obszar mojego życia i zatacza coraz większe kręgi. Dzięki temu:
-
Mam coraz większą świadomość siebie, świata i innych ludzi.
-
Rozwijam swoją osobowość i szlifuję swój charakter przy każdej możliwej okazji.
-
Dzięki poznaniu efektywnych sposobów nauki mogę stać się ekspertem w dowolnej dziedzinie, jaką sobie wymyślę.
-
Tam, gdzie inni widzą same problemy, ja widzę wyzwania i możliwości. Mam więcej pomysłów, niż jestem w stanie zrealizować więc wybieram te priorytetowe.
-
Osiągam więcej sukcesów w życiu osobistym i zawodowym oraz realizuję swoje cele i marzenia.
Za sprawą rozwoju osobistego nauczyłem się również modelować i upraszczać rzeczywistość. Uwielbiam optymalizować, usprawniać i automatyzować. Satysfakcji ze znajdowania sposobów na to, co nie działa, nie da się z niczym porównać.
Jak można znaleźć czas na rozwój osobisty? Przykłady naszych klientów pokazują, że rozwiązań jest wiele i są one bardzo różne.
Brak czasu na rozwój osobisty można traktować jako wymówkę. Oczywiście, doba jest stosunkowo krótka w odniesieniu do liczby zajęć, jakich podejmujemy się w ciągu dnia. Istnieje jednak wiele sposobów, aby uzyskać dodatkowe chwile dla siebie i poświęcić je na rozwój. Jest to możliwe niemalże u wszystkich. Nierzadko tracimy czas i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie wykorzystujemy go tak, jak powinniśmy. W związku z tym nie chodzi o to, że naszym problemem jest brak czasu na rozwój osobisty, tylko brak chęci, by go znaleźć. Rzecz jasna nie można wrzucić wszystkich do jednego worka. W końcu niektórzy z nas naprawdę dużo i intensywnie pracują - czy to prowadzą swój biznes, czy “ciągną” kilka etatów. W związku z tym trudno oczekiwać, by takie osoby rzadkie wolne chwile z uśmiechem poświęcały na dalszą pracę - choć i tak się zdarza kiedy ktoś chce coś osiągnąć lub jest to jego pasja. Jednak praca 18 godzin na dobę każdego dnia to rzadki przypadek, dlatego warto przemyśleć, na co tak naprawdę poświęcamy swój czas i czy możemy mieć go nieco więcej.
Sposoby z brakiem czasu na rozwój osobisty(usłyszane u Naszych klientów):
-
Dwa w jednym
Pewne czynności nie wymagają od nas pełnego skupienia. Kiedy wykonujemy ćwiczenia na siłowni, biegamy, sprzątamy, gotujemy, prasujemy, chodzimy po sklepie w trakcie zakupów, bez problemu możemy założyć słuchawki i posłuchać podcastów na tematy, które nas interesują, audiobooków, wywiadów - czegokolwiek, co może pomóc w naszym rozwoju. Wykonujemy wówczas dwie czynności jednocześnie i nie marnujemy czasu. -
Kontroluj rozpraszacze
Zastanów się na co tak naprawdę poświęcasz czas w ciągu dnia. Przecież ciągle masz wrażenie, że ci go brakuje. Czy wszystkie czynności są naprawdę niezbędne? Spróbuj skontrolować rozpraszacze. Być może siadasz przed komputerem, by sprawdzić pogodę na następny dzień, a po 30 minutach okazuje się, że 10 raz przeglądasz główną stronę Facebooka? A może 10 raz oglądasz ten sam odcinek serialu, który nawet nie do końca lubisz, bo akurat leci w telewizji? Zainstaluj w komputerze wtyczkę, która przeanalizuje, na jakich stronach spędzasz najwięcej czasu, sprawdź po tygodniu jak jest naprawdę. Być może wydaje ci się, że brak czasu na rozwój osobisty wynika z nawału obowiązków, a w rzeczywistości w tygodniu spędzasz 4 godziny na portalach społecznościowych? -
Bądź przygotowany na każdą okoliczność
Idziesz do lekarza? Jeździsz do pracy komunikacją miejską? Spędzisz trochę czasu na lotnisku? Czekanie w kolejkach, czekanie na komunikację itp. może nas frustrować. Znowu coś się spóźnia, znowu są korki, lot opóźnia się o 4 godziny. Zyskujemy cenne godziny z daleka od komputera, czekających maili, które często spędzamy na bezczynnym siedzeniu i denerwowaniu się na stracony czas. Dlatego zawsze warto ten czas wykorzystać na zaległą pracę, zadnie rozwojowe lub obmyślenie kolejnego priorytetowego celu dla siebie. Takie wolne chwile, które wypadają nam nagle, warto poświęcić dla siebie w pełni. -
Dodaj sobie kolejne zajęcie
Choć brzmi to absurdalnie, na brak czasu najlepsze są kolejne zajęcia. Często bowiem im więcej robimy, tym więcej czasu odnajdujemy - po prostu jesteśmy zmuszeni dobrze zorganizować swój dzień. Dzięki temu układamy sobie odpowiednią rutynę, która zmienia się w nawyki, niewymagające wielkiego skupienia, zautomatyzowane. Jeśli dojdzie nam w planie dnia coś dodatkowego, istotnego, wtedy musimy przemyśleć, z czego możemy na pewno zrezygnować, gdzie tracimy czas, co możemy oddelegować i zmienić. -
Zostań rannym ptaszkiem
Wielu z nas ceni sobie godziny w ciepłym łóżku. Dlatego nierzadko wstajemy w ostatnim momencie, który pozwala nam się jeszcze nie spóźnić. W efekcie rano mamy czas tylko na szybki prysznic, wskoczenie w ubrania, złapanie w locie kanapki i kilku łyków kawy. Poranek jest jednak takim czasem, w którym naprawdę łatwo się skupić. Wokół panuje cisza, wszyscy śpią, mamy chwile tylko dla siebie. Dlatego warto zmusić się do wstawania chociaż godzinę wcześniej, niż jest to konieczne. Dzięki temu będziemy mogli na przykład poczytać w łóżku czy posłuchać czegoś podczas spokojnego jedzenia śniadania. Można również wówczas zająć się tymi zadaniami, które w ciągu dnia wymagają od nas największego skupienia i zajmują nam najwięcej czasu. Kiedy zabierzemy się za nie skoro świt, najprawdopodobniej ich wykonanie pójdzie nam sprawniej i szybciej. Dzięki temu zyskamy więcej wolnego czasu w ciągu dnia.
Brak czasu na rozwój osobisty może nam utrudnić wykonanie wielu kroków, których od dawna chcemy się podjąć. Im mniej czasu poświęcamy sobie, tym bardziej oddalamy nasze cele i marzenia, ponieważ po prostu nie mamy wolnej chwili, żeby je urzeczywistniać. Dlatego też zdecydowanie warto przemyśleć, czy jakieś godziny nie uciekają nam przez palce, choć wydaje nam się, że jesteśmy po uszy w obowiązkach. Jeżeli się nad tym dobrze zastanowimy, z pewnością dojdziemy do wniosku, że są takie czynności, z których możemy zrezygnować na rzecz rozwoju. Pamiętajmy jednak, by nie popadać ze skrajności w skrajność. Rozwój jest ważny i potrzebny, ale równie ważny i potrzebny jest odpoczynek oraz relaks. W ciągu dnia trzeba znaleźć chociaż chwilę na zresetowanie się. Dzięki temu zyskamy energię do dalszego działania. Nie powinniśmy wówczas czuć się źle, bo nic nie robimy. Takie chwile również są potrzebne - nie tylko naszemu umysłowi, lecz także ciału.
Zapraszamy do strefy Rozwoju Osobistego z SiSZRZ Dynamiczny Rozwój - Coaching & Mentoring
Zespołowi przewodzi Adam Cyrybał
Gwarantujmy, że wiedza, którą przekazujemy jest praktyczna, aktualna i sprawdzona.
lub
Zadzwoń ☎️ Czekamy na twoje pytania i chętnie na wszystkie odpowiemy
Więcej przydatnych informacji w szerszym ujęciu znajdziesz w zakładce " BLOG "
Przykładowe pozycje z zakładki " BLOG ":
- Life coachingu w naszej strefie wiedzy. Zapraszamy do lektury
- Kto to jest Coach? Czym jest Coaching? Jak wygląda raca coacha?
- Biznes coachingu w naszej strefie wiedzy. Zapraszamy do lektury
- Kompleksowy przewodnik po usługach, technikach i korzyściach płynących z coachingu
- Asertywność, zzachowania asertywne i to czy można ich się nauczyć
- Więcej o skutecznym zarządzaniu zmianą
- Więcej o Biznes coachingu, coachingu menadżerskim i korzyściach z tego płynących
- Więcej o Cztery etapy skutecznego coachingu - model GROW
- Co to jest wypalenie zawodowe – etapy, przyczyny, objawy, skutki – co robić?
- Jak coach może wspierać procesy motywacyjne? Coaching motywacyjny
- JAK ROZPOZNAĆ ASERTYWNY STYL KOMUNIKACJI? Co to Asertywność? Czym jest zachowanie asertywne?
- Zarządzanie zmianą w organizacji, praktyczne wskazówki dla menedżerów i organizacji w komunikowaniu nadchodzącej zmiany.
Zapraszam do zapoznania się z zakładką " OFERTA "
-
Dynamiczny Rozwój - Life coaching - coaching życiowy - coaching par
-
Dynamiczny Rozwój - Executive coaching
-
Dynamiczny Rozwój - Czy warto inwestować w Team Building? – Budowanie zespołu
-
Dynamiczny Rozwój - Business coaching
-
Dynamiczny Rozwój - Wypalenie zawodowe - stres - odporność psychiczna
-
Dynamiczny Rozwój - Chcesz rozwinąć swoje umiejętności w sprzedaży B2B?
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching - trening asertywności
-
Dynamiczny Rozwój - Trening, coaching motywacyjny - korzyści z motywacji wewnętrznej w życiu i biznesie
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching zawodowy / kariery / kompetencyjny
-
Dynamiczny Rozwój - Trening, coaching odporności psychicznej - stres - Model 4C
-
Dynamiczny Rozwój - Design Thinking - kreatywny coaching wspierający innowacyjne rozwiązywanie problemów
-
Dynamiczny Rozwój - Team coaching / Coaching Zespołowy
-
Dynamiczny Rozwój - Mentoring biznesowy / Doradztwo Biznesowe
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching / Diagnoza odporności psychicznej - MTQ48
Zapraszamy również na specjalne programy rozwojowe szerzej opisane w zakładce - KURSY
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching i Mentoring - Program rozwoju Managment 3.0
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching i Mentoring - Zarządzanie czasem i efektywną organizacją czasu pracy
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching i Mentoring - Psychologia negocjacji
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching i Mentoring - Skuteczne delegowanie i efektywne monitorowanie zadań w zespole
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching i Mentoring - Zarządzanie zmianą / komunikacja / przebieg / rezultat /
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching i Mentoring - Program rozwoju sprzedaży
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching i Mentoring - Techniki sprzedaży - rozmowa handlowa
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching i Mentoring - Skuteczny lider - zarządzanie zespołem
-
Dynamiczny Rozwój - Coaching i Mentoring - Pewność siebie
Obsługujemy miasta i okolice:
-
Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok
-
Gdynia, Częstochowa, Radom, Rzeszów, Toruń, Kielce, Sosnowiec, Gliwice, Olsztyn, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Elbląg, Płock, Dąbrowa Górnicza, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin
-
Kalisz, Legnica, Grudziądz, Jaworzno, Słupsk, Jastrzębie-Zdrój, Nowy Sącz, Jelenia Góra, Siedlce, Mysłowice, Konin, Piła, Piotrków Trybunalski, Inowrocław, Lubin, Ostrów Wielkopolski, Suwałki, Stargard, Gniezno, Ostrowiec Świętokrzyski, Siemianowice Śląskie, Głogów, Pabianice, Leszno, Żory, Zamość, Pruszków, Łomża, Ełk, Tomaszów Mazowiecki, Chełm, Mielec, Kędzierzyn-Koźle, Przemyśl, Stalowa Wola, Tczew, Biała Podlaska, Bełchatów, Świdnica, Będzin, Zgierz, Piekary Śląskie, Racibórz, Legionowo, Ostrołęka.
* Coaching online za pośrednictwem aplikacji społecznościowych(Whatsap, Skype, MS Teams).
Wizytówka Google - opinie Naszych klientów
Coaching & Mentoring - zapraszamy do kontaktu
☎️ 506 986 407