COACHING i MENTORING stacjonarnie lub online Sam wybierz sposób naszej współpracy…

Dynamiczny Rozwój Wsparcie w Twoim rozwoju to nasz priorytet

Co to jest motywacja? Co daje motywacja w coachingu? Jak się zmotywować? Coaching motywacyjny

 

Jak coach może wspierać procesy motywacyjne? Coaching motywacyjny

Czujesz, że brakuje Ci motywacji do działania?

Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę, żeby skutecznie motywować siebie i innych. Znajdziesz tu informacje o tym jak business coaching może wspierać procesy motywacyjne i jak silnym narzędziem może się stać w rękach sprawnego managera. Kluczem jest zrozumienie indywidualnej motywacji ludzi, znalezienie tego co powoduje, że dana osoba podejmie się działania. Motywacja wpływa bezpośrednio na zaangażowanie, a to ostanie jest czymś czego potrzebuje każdy manager, szczególnie w tych wymagających okolicznościach.

 

 

  

Spis treści: 

1. Motywacja jako motor napędowy pracownika.

2. Jak działa motywacja wewnętrzna?

3. Business coaching a motywacja.

4. Jak motywować pracowników?

5. Jakie cechy powinien posiadać coach?

6. Motywacja przydatna w każdych warunkach.

7. Coaching motywacyjny?

8. Automotywacja.

9. Korzyści wynikające z coachingu motywacyjnego.

 

Business Coaching: właściwa motywacja jest głównym motorem każdego naszego działania

Właściwa motywacja jest głównym motorem każdego naszego działania 

Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonego działania. Chociaż trudno o jedną definicję motywacji, bo to jest bardzo szeroki temat, to z pewnością można powiedzieć, że właściwa motywacja jest głównym motorem każdego naszego działania. Dlatego w prowadzeniu biznesu, pracy menedżerskiej, trudnych zmianach i wyzwaniach to w jaki sposób potrafimy zmotywować siebie i innych jest często kluczem do sukcesu.

Motywowanie pracowników

Począwszy od teorii instynktów, popędów, poprzez teorię poznawcze i humanistyczne (Maslow), aż po teorię Freuda, szukamy skutecznych sposobów na zrozumienie najważniejszych motywów działania człowieka. Wiemy, że niezaspokojone potrzeby z poziomu bezpieczeństwa będą utrudniały działania w kierunku rozwoju siebie lub miejsca, w którym pracujemy.

Dodatkowe projekty firmowe, które bezpośrednio kogoś nie dotyczą, nie wpływają na wynagrodzenie, ale za to dostarczają dodatkowej pracy będą sporym wyzwaniem motywacyjnym dla managera, chyba, że:

  • Taki projekt zapewni pracownikowi również realizację potrzeby przynależności, np. do grupy projektowej, która wydaje się z różnych powodów atrakcyjna, bo jest to perspektywa nowych kontaktów biznesowych, poznania ludzi i organizacji.
  • Udział w takim projekcie wyraźnie wzmocni zainteresowanie i dostarczy strumienia pozytywnego feedback'u za zaangażowanie.
  • Wpłynie korzystnie na potrzebę rozwoju, bo prace w tym projekcie prowadzone są po hiszpańsku, a nasz pracownik uwielbia Barcelonę i chce kiedyś tam zamieszkać.

Chodzi głównie o to w jaki sposób można wykorzystać różne okoliczności do motywowania, znając indywidualne predyspozycje pracowników. Chociaż nigdy nie jest to takie czarno-białe i przechodzenie między poziomami kolejnych potrzeb nie jest u każdego jednakowe. O ile wszyscy mamy ogólną strukturę potrzeb w miarę podobną, to proporcje będą już znacznie się różniły.

 " Sukces to suma małych wysiłków, powtarzanych dzień w dzień " - Robert Collier 

Coach dąży do wzmocnienia indywidualnej wewnętrznej i pozytywnej motywacji. Każdy jest inny, więc będą nas motywować różne rzeczy.

Jest to zasada, którą warto przenieść na praktykę motywowania. Niektórzy potrzebują więcej pozytywnego feedbacku niż dodatkowej odpowiedzialności, a ta proporcja może z czasem się zmienić. Możliwe, że ktoś dzisiaj potrzebuje więcej pochwał, a za jakiś czas zmotywuje się nagrodą finansową albo uczestnictwem w projekcie grupowym. To co aktualne dzisiaj, wcale nie musi działać jutro dla tej samej osoby.

 

Business coaching a motywacja

Rolą coachingu biznesowego jest między innymi tworzenie atmosfery wzajemnego zaufania i szacunku, wzbudzanie odpowiedzialności oraz motywacji. Coach biznesowy, w procesie coachingowym z menedżerem lub ekspertem, dąży do wzmocnienia indywidualnej wewnętrznej i pozytywnej motywacji do działania. 

Kluczem jest zrozumienie indywidualnej motywacji ludzi, znalezienie tego co powoduje, że dana osoba podejmie się działania. Motywacja wpływa bezpośrednio na zaangażowanie, a to ostanie jest czymś czego potrzebuje każdy manager, szczególnie w tych wymagających okolicznościach. 

Jak motywować pracowników?

  • pozytywny feedback,

  • większa autonomia i samodzielność,

  • techniki i narzędzia coachingowe,

  • rytuały wręczania nagród/wyróżnienie,

  • powierzanie dodatkowych funkcji,

  • poszerzanie zakresu odpowiedzialności.

To niektóre z praktyk motywacyjnych pomocnych w utrzymaniu zaangażowania i efektywności. Biorąc udział w procesie coachingowym możemy rozwijać umiejętności uważnego słuchania i zwracania większej uwagi na to co ludzie starają się nam powiedzieć, a niestety nie zawsze mówią to wprost. Pełniąc funkcje managerskie, warto rozwijać umiejętności prowadzenia coachingów 'on the job' czy coachingów epizodycznych jako podstawy do prowadzenia rozmów motywacyjnych z pracownikami.

Proces coachingu biznesowego jako dodatkowy benefit

Coraz więcej firm odchodzi od stosowania standardowych narzędzi motywacji w postaci nagród finansowych. Do niedawna coaching był stosowany jako proces rozwojowy i wsparcie managerów wyższego i średniego szczebla. Obecnie, szczególnie w warunkach podwyższonego stresu i trudności związanych z pandemią, coaching i wsparcie mentalne stały się dodatkowymi motywatorami w wielu organizacjach, bez względu na zajmowane stanowiska. Wielu pracowników ma trudności z odnalezieniem się w tych wymagających warunkach. 

Coaching biznesowy jako partnerska metoda wsparcia mentalnego dla pracowników lub forma wzmocnienia umiejętności potrzebnych do skutecznego zarządzania to z pewnością krok w stronę pozytywnej motywacji i wyraźny sygnał, że ludzie są dla organizacji najbardziej istotni.

Każde działanie rozpoczyna się od motywacji

Jej brak odczuwał każdy z nas na rożnych etapach swojego życia - przygotowania do egzaminów, matury, zmiany pracy, trybu życia, powrotu lub rozpoczęcia przygody ze sportem…. Wiemy, jak ciężko jest zacząć i utrzymać systematyczność działania bez odpowiedniego poziomu motywacji. Czasami nie wystarczy tylko wsparcie najbliższych lub osób, które rozpoczynają ten sam etap, by osiągnąć wyznaczony cel.

Motywację można pobudzać także poprzez proces coachingowy -  w formie indywidualnej lub grupowej. Pierwsza forma polega na pracy klienta z coachem, który za pomocą odpowiednich ćwiczeń oraz pytań, wzmacnia nasze dążenia, szuka przyczyn spadku motywacji, ale także pozwala na bieżąco ustalać mniejsze cele oraz nadzorować plan ich realizacji. 

Druga forma, opiera się o innowacyjną formę pracy grupowej inspirowaną m. in. formami pracy terapeutycznej (np. Grupy Ballinta), połączonej z elementami sesji indywidualnych coach - klient. Jest on na tyle elastyczną metodą pracy, aby klient uczestniczący w nim przyjmował różne, dopasowane do siebie role (obserwator, uczestnik, coach wspierający), a tym samym uczestniczył w pełni efektywnym  procesie coachingowym, uzyskując w ten sposób często zaskakujące rezultaty:

Korzyści bezpośrednie:

  • doświadczenie na sobie coachingu grupowego,

  • integracja grupy,

  • wzajemne uczenie się w wyniku obserwacji i uczestniczenia, 

  • uzyskanie  pozytywnej motywacji, energii i chęci do działania.

Przede wszystkim zanim Klient zdecyduje się na coaching w aspekcie motywacji warto, aby pamiętał, że motywacja – jak większość rzeczy w życiu – nie jest dana raz na zawsze. Jest to zatem jedynie stan, który trwa dłużej lub krócej, a na całość odczuwanej motywacji składa się szereg czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

CZYM JEST COACHING MOTYWACYJNY?

Najogólniej mówiąc coaching to proces, który pozwala jednostce lub grupie osób zastanowić się i zyskać świadomość tego, kim są. Co jest dla nich ważne, jakie są ich mocne strony, wyzwania, dostępne dla nich opcje. A także o tym jakie działania należy podjąć, aby dokonać zmian.

W przeciwieństwie do szkoleń i instrukcji, w których nacisk kładzie się na przekazanie przez trenera swojej wiedzy. Coaching koncentruje się na pomaganiu osobie coachowanej we wzięciu odpowiedzialności za określenie własnych celów. A także w ocenie własnych mocnych stron i obszarów do rozwoju oraz zidentyfikowaniu własnych rozwiązań umożliwiających pójście naprzód. Osiąga to coach, który zapewnia bezpieczną, kreatywną i nieoceniającą przestrzeń, zadając prowokujące do myślenia pytania i słuchając. Tak aby pomóc osobie coachowanej odkrywać, zastanawiać się i podejmować decyzje. Ludzie angażują się w coaching z różnych powodów. Może pomóc ci dokonać zmian w życiu, biznesie lub karierze, wzmocnić relacje z innymi lub pomóc w rozwoju osobistym.

Coaching motywacyjny pomaga przede wszystkim na odkryciu przez Klienta jego własnych źródeł motywacji wewnętrznej niejednokrotnie opartej na jego indywidualnym systemie wartości oraz w doniesieniu do misji. Coach skupiający się w pracy na czynnikach zewnętrznych wzmocni Klienta jedynie krótkotrwale. I otwartym pozostawiam pytanie o skuteczność takiej pracy ;)

DEFINICJE COACHINGU MOTYWACYJNEGO

Aby dokładniej wyjaśnić, czym jest coaching, oto kilka definicji od ekspertów branżowych:

  • „Coaching odblokowuje potencjał osoby, aby zmaksymalizować jej własne wyniki".(Whitmore, J, 2004)

  • "Coaching to proces, który umożliwia uczenie się i rozwój, a tym samym poprawę wyników. Aby odnieść sukces, coach potrzebuje wiedzy i zrozumienia procesu, a także różnorodności stylów, umiejętności i technik, które są odpowiednie do kontekstu, w którym odbywa się coaching ”. (Parsloe, Eric 1999)

  • ICF definiuje coaching jako „partnerstwo z klientami w prowokującym do myślenia i kreatywnym procesie, który inspiruje ich do maksymalizacji ich osobistego i zawodowego potencjału”.

COACHING DYREKTYWNY A COACHING NIEDYREKTYWNY

Istnieją również różne podejścia do coachingu i tu zacierają się definicje coachingu. Coaching niedyrektywny to coaching w prawdziwym tego słowa znaczeniu. W którym coach po prostu zadaje Ci pytania, abyś mógł znaleźć własne rozwiązania. Trener niedyrektywny z pewnością nie udzieli ci porady, a rzadko nawet da ci sugestie. Chociaż dzięki umiejętnemu zadawaniu pytań pomoże ci spojrzeć na twoją sytuację z innej perspektywy. A także zyskać jasność, odkryć opcje, rzucić wyzwanie niespójności i sprawić, że będziesz odpowiedzialny za twoje działania. Ogromną zaletą coachingu niedyrektywnego jest to, że Ty, jako klient, przejmujesz pełną odpowiedzialność za swoje własne rozwiązania. Zamiast „robić to, co Ci powiedziano”. Życie i twoja pewność siebie zostają w ten sposób wzmocnione.

COACHING DYREKTYWNY

Z drugiej strony coaching dyrektywny polega na tym, że coach oferuje opcje, rozwiązania, narzędzia i techniki posuwania się naprzód. Możesz chcieć otrzymać rozwiązania, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że chociaż to rozwiązanie zadziałało dla drugiej osoby, może nie być dla Ciebie odpowiednie, a co za tym idzie, możesz nie czuć się w pełni zaangażowanym w dostarczone rozwiązanie.

Coaching motywacyjny i mentoring to dwie różne rzeczy. COACHING MOTYWACYJNY A MENTORING

Terminy coaching i mentoring są często używane zamiennie i często się mylą. Mentor to osoba, często bardziej doświadczona niż osoba, której pomaga (podopieczny), która może wykorzystać swoje doświadczenie, aby pomóc podopiecznemu w postępach. Na przykład osoba na nowej roli w pracy może mieć mentora, który wykonywał tę pracę wcześniej lub był w organizacji przez dłuższy czas. Dzięki temu mogą pokazać im liny, odpowiedzieć na pytania i wesprzeć ich w trudnych sytuacjach. Jednak mentor może również korzystać z szerokiej gamy stylów w ramach relacji mentorskiej. Czasami mogą oni również udzielać porad i wskazówek na późniejszym etapie relacji, zadając pytania otwarte, aby pomóc swojemu podopiecznemu w samodzielnym przemyśleniu spraw, nabraniu pewności siebie i podjęciu własnych decyzji.

Dzięki udziałowi w coachingu motywacyjnym uczestnicy:

  • Zdobywają nowe rozumienie zagadnienia motywacji i uczą się jak kształtować własną optymalną motywację oraz optymalną motywację współpracowników,
  • Wiedzą jak prowadzić rozmowy menedżerskie, w których odpowiadają na podstawowe potrzeby psychologiczne pracowników – wzmacnianie autonomii, pogłębianie relacyjności i budowanie kompetencji,
  • Zwiększają swoją uważność w obszarze samoświadomości regulacji emocji oraz łączenia własnych celów z wartościami,
  • Używają języka wspierającego dobrostan psychiczny pracownika, uwzględniając jego indywidualne potrzeby,

Wypracowują nowe sposoby budowania zaangażowania w organizacji.

 

Motywacja - Automotywacja jako droga do długofalowego sukcesu

Automotywacja w pracy i życiu prywatnym pełni niezwykle istotną rolę, a odpowiednio stosowane techniki automotywacji mogą zmienić każdą osobę w tytana pracy. Automotywacja to w istocie nawyk, nawyk motywowania do działania samego siebie. Ze względu na kierunek wpływu motywacja wewnętrzna jest sztuką dużo trudniejszą niż motywowanie kogoś innego lub bycie motywowanym przez inną osobę. Samomotywacja wymaga od nas nie tylko wytrwałości, ale przede wszystkim skupienia się na pozytywnych wartościach. Jak rozwijać automotywację? Jak rozpalać w sobie iskrę, która pozwoli nam działać i tworzyć z zapałem, wiodąc nas do sukcesu? Jak motywować siebie, aby rozbudzić motywację i pobudzić się do działania? – te i wiele innych zagadnień związanych z automotywacją rozjaśnia coaching motywacyjny ze mną.

Cele i korzyści wynikające z coachingu motywacyjnego

Warsztaty z dziedziny motywacji i automotywacji wyposażają uczestników w sprawdzoną i usystematyzowaną wiedzę na temat metod i technik motywacji oraz narzędzi przydatnych w procesie modelowania własnego zaangażowania w realizację celów zawodowych i prywatnych. Warsztaty motywacyjne pozwalają nie tylko zrozumieć istotę automotywacji i czynniki decydujące o jej skuteczności, ale też pokazują, jak w praktyce korzystać z instrumentów samomotywowania siebie oraz motywowania innych.

Coaching motywacyjny dostarcza wielu praktycznych wskazówek dotyczących organizacji pracy własnej czy zarządzania emocjami, które nie mają charakteru abstrakcyjnych reguł, ale prezentowane są na przykładach i odnoszą się do życiowych doświadczeń uczestników i są odpowiedzią na trudności, z jakimi faktycznie borykają się oni każdego dnia. Skuteczny i rozwojowy warsztat z technik motywacji i automotywacji to program rozwojowy nastawiony na praktyczne doskonalenie umiejętności i kompetencji, skupia się na zagadnieniach praktycznych i treningu konkretnych umiejętności. Coaching  motywacyjny ma przy tym maksymalnie zindywidualizowany charakter, dzięki czemu możliwe staje się wsparcie uczestników i w realizacji konkretnych celów coachingowych ujawnionych na drodze rzetelnej i wnikliwej diagnozy. 

Jakie korzyści oferują warsztaty motywacyjne - koncentrują się na sprawdzonej wiedzy i uczą zastosowania nowoczesnych narzędzi motywowania i samomotywowania w praktyce. warsztaty motywacyjne, te skuteczne opierają się na wykorzystaniu zweryfikowanych i skutecznych metod przekazu, które gwarantują uczestnikom efektywny i angażujący trening umiejętności praktycznych w sprzyjających nauce okolicznościach. Warsztat „Motywacja i automotywacja” coaching charakteryzujący się kompleksowym podejściem do rozwoju uczestników oraz zwiększania ich potencjału.

Korzyści zatem w szerokim aspekcie dotyczą zarówno życia osobistego jak i tego zawodowego. Spraw z bliskiej i dalekiej przyszłości, celów ważnych i tych kluczowych. Coaching motywacyjny sprzyja indywidualnemu dopasowaniu technik i narzędzi a to jest gwarancją sukcesu i oczekiwanych rezultatów.


Kurs - Warsztaty - Motywacja kluczem do efektywności w życiu i Biznesie


 

Gwarantujmy, że wiedza, którą przekazujemy jest praktyczna, aktualna i sprawdzona.

Cennik – Grafcom

  Napisz ✍

lub zadzwoń ☎️

 

Cena za sesję coachingu motywacyjnego(wszystkie jego indywidualne odmiany)70 min: od 180 zł, za sesję online  (Ta cena nie dotyczy firm oraz coachingu biznesowego tutaj ceny ustalane są indywidualnie).

Możliwe są także sesje dłuższe: 90 minut lub warsztaty biznesowe do 6h/dobę. Zapytaj jeśli jesteś zainteresowany.

 

 


Zapraszam do zapoznania się z zakładką " OFERTA "


 Zapraszamy również na specjalne programy rozwojowe szerzej opisane w zakładce - KURSY


Obsługujemy miasta i okolice: 

  • Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, BiałystokPoprawne dodanie firmy do Google Maps | Strony internetowe CP System

  • Gdynia, Częstochowa, Radom, Rzeszów, Toruń, Kielce, Sosnowiec, Gliwice, Olsztyn, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Elbląg, Płock, Dąbrowa Górnicza, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin

  •  Kalisz, Legnica, Grudziądz, Jaworzno, Słupsk, Jastrzębie-Zdrój, Nowy Sącz, Jelenia Góra, Siedlce, Mysłowice, Konin, Piła, Piotrków Trybunalski, Inowrocław, Lubin, Ostrów Wielkopolski, Suwałki, Stargard, Gniezno, Ostrowiec Świętokrzyski, Siemianowice Śląskie, Głogów, Pabianice, Leszno, Żory, Zamość, Pruszków, Łomża, Ełk, Tomaszów Mazowiecki, Chełm, Mielec, Kędzierzyn-Koźle, Przemyśl, Stalowa Wola, Tczew, Biała Podlaska, Bełchatów, Świdnica, Będzin, Zgierz, Piekary Śląskie, Racibórz, Legionowo, Ostrołęka.

* Coaching online za pośrednictwem aplikacji społecznościowych(Whatsap, Skype, MS Teams).

 

Wizytówka Google - opinie  Naszych klientów

Coaching & Mentoring - zapraszamy do kontaktu 

☎️  506 986 407 

 


Zarządzanie czasem i efektywna organizacja czasu pracy.

Napisz i zamów wycenę

Skuteczne delegowanie i efektywne monitorowanie zadań w zespole.

Napisz i zamów wycenę

✍ Napisz i umów się na bezpłatną rozmowę ze mną już dzisiaj.